Logotyp

Toppmeny

Huvudmeny

Nässjö Affärsverk / Nyheter / Bra priser från NAV vid riksjämförelse

Undermeny till vänster

Bra priser från NAV vid riksjämförelse

Bild

NAV har liksom alla Sveriges energi- och miljöbolag i Sveriges kommuner deltagit i den årliga avgiftsstudien ”Nils Holgersson”. Undersökningen baseras på en jämförelse av priser på el, värme, vatten och avlopp samt avfallshantering i Sveriges samtliga kommuner. Resultat visar att NAV ligger bra till inom regionen men också vid en riksjämförelse har NAV fördelaktiga priser.
Vi kan med fog sträcka på oss när vi talar om våra prisnivåer, säger VD Greger Phalén.

Våra fjärrvärmepriser är mycket förmånliga, vi ligger på plats 20 av 252 kommuner där det finns fjärrvärme. Kostnaden för uppvärmning motsvarar ungefär 40% av de totala kostnaderna för el, värme, vatten och avlopp samt avfallshantering i en fastighet.

Totalt sett ligger NAV på plats 62 bland Sveriges 290 kommuner när alla avgifterna räknas samman. Detta är en markant förbättring från 2008 års redovisning då vi låg på plats 80. Vi höjde våra priser måttligt inför 2009 jämfört med många kollegor i branschen. I huvudsak gjordes höjningar för att kompensera för inflation och ökade kapitalkostnader. Därför är det glädjande men inte oväntat för oss att vi når en ännu bättre placering 2009. Det känns betydelsefullt att kunna erbjuda förmånliga priser, samtidigt som vi satsar på miljö och bra service gentemot våra kunder.

Avgiftshöjningar att vänta inför 2010

För närvarande pågår budgetarbetet inom NAV och det styrelsen för Nässjö Affärsverk AB som fastställer priserna i slutet av oktober.

Inom Fjärrvärme och Elnät har vi idag god ekonomi, vilket inte minst visas i Nils-Holgersson-undersökningen, eftersom uppvärmning och el står för närmare 70% av totalkostnaden. Vår nya kompletterande hetvattenpanna för fjärrvärme minskar kostnader för olja avsevärt, men under året har vi noterat en 20% ökning av priserna för flis som är vårt huvudsakliga bränsleslag. I kraftvärmeverket produceras också miljövänlig el. Kunderna har därför sedan 2003 varit gynnade av systemet med elcertifikat, då det gett betydande intäkter till verksamheten. Från 2012 faller emellertid NAVs kraftvärmeverk ur systemet på grund av anläggningens ålder. En höjning av fjärrvärmepriserna är förmodligen oundviklig från årsskiftet och att den förmodas bli drygt 10%, vilket innebär ca 125 kr/månad för en normalvilla. Redan nu ser vi kollegor som under innevarande verksamhetsår höjer fjärrvärmepriserna, så situationen är likartad för alla som eldar med biobränsle.

VA-verksamheten är inne i en period då många nödvändiga investeringar behöver göras i såväl fastigheter, anläggningar som ledningsnät för att förbättra vattenkvalitet, sänka energiförbrukning osv. Vidare tittar vi också på en reservvattentäkt för Nässjö stad, eftersom det är sårbart att enbart kunna ta vatten ur Spexhultasjön. En reservvattentäkt är på sikt nödvändig men en mycket kostsam investering.

Inom Renhållning och avfallshantering sker redan från 1 oktober 2009 en förändring av priserna för att bättre fördela avgiften mellan de fasta respektive rörliga kostnader som vi har för att omhänderta kundernas hushållsavfall. Taxan har också förberetts för övergången till klimatsmart avfallshantering, vilket de flesta kunder kommer att erbjudas under den kommande treårsperioden. Den förändrade taxan förändrar dock inte avgifterna märkbart för privatkunderna i Nässjö kommun. Istället kan många kunder förvänta sig en mindre sänkning av kostnaden för renhållning, eftersom att kostnaden (ca 200-300 kr/hushåll och år) för att avsluta deponin vid Boda Avfallsanläggning har tagits bort.

Läs gärna mer om Avgiftsstudien Nils Holgersson på www.nilsholgersson.nu

Besöksadress: Nässjö Affärsverk AB, Tullgatan 2, 571 80 Nässjö | Telefon: 0380-51 70 00 | Fax: 0380-51 70 02 | E-post: info@nav.se